چشم‌انداز رشد ۵میلیون تنی ظرفیت فولاد در نیمه نخست ۹۶

به گزارش ایرنا از اطلاعات آماری و جدول‌های مربوط به شرکت مهندسی مشاور طرح جامع فولاد، بهره‌برداری از مجتمع صنعتی و معدنی چادرملو به ظرفیت یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن، طرح توسعه فولاد مبارکه با یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن و صنایع فولاد کرمان با ۴۰۰ هزار تن از برنامه‌های امسال است. همچنین اصلاح کردن ظرفیت واحدها و پیوستن همه واحدهای فعال بخش خصوصی با ظرفیت پایین (کوره القایی و…) در این برنامه به چشم می‌خورد.
ظرفیت کنونی تولید فولاد
برابر اطلاعات موجود، اکنون ظرفیت فولاد خام کشور نزدیک به ۳۰ میلیون تن است و تا دستیابی به رقم پیش‌بینی شده در سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ (۵۵ میلیون تن ) فاصله حدود ۲۵ میلیون تنی وجود دارد.همچنین از ظرفیت کنونی ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تن مربوط به واحدهای با ظرفیت ۲۰۰ هزار تن و کمتر است (این ظرفیت به فولادسازی به روش کوره القایی و کارشناسی مربوط می‌شود).
بیش از سه‌چهارم تولید فولاد با روش قوس الکتریکی
بررسی‌ها نشان می‌دهد امروز بخش زیادی از تولید فولاد ایران (بیش از سه چهارم) با بهره‌گیری از روش قوس الکتریکی (به میزان ۷۶ درصد) انجام می‌شود. روش قوس الکتریکی حالتی از تخلیه الکتریکی در هوا یا دیگر محیط‌هایی است که به طور معمول نارسانا به شمار می‌رود و زمانی که جریان الکتریکی از سوی هوای بین ۲ رسانا که مستقیم با هم در تماس نیستند منتقل شود، قوس الکتریکی ایجاد می‌شود. این قوس به ولتاژ، هدایت الکتریکی محیط و فاصله بین ۲ رسانا بستگی دارد.انتظار می‌رود با توجه به مزیت مواد اولیه موجود در کشور، سهم تولید به روش قوس الکتریکی در افق چشم‌انداز ۲۰ ساله (۱۴۰۴) به ۸۰ درصد برسد.در عین حال براساس اطلاعات موجود، ۷۰ تا ۷۵درصد فولاد جهان به روش کوره بلند با استفاده از زغال‌سنگ کک به جای سوخت تولید می‌شود.
مجموع ظرفیت طرح‌های فولادی در دست اجرابرابر پایش انجام شده از سوی شرکت مهندسی بین‌المللی فولاد تکنیک مشاور طرح جامع فولاد، اکنون ظرفیت طرح‌های در دست اجرا و قابل تحقق در این بخش به ۲۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن رسیده و مجموع ظرفیت کنونی و طرح‌های در دست اجرای قابل تحقق بیش از ۵۲ میلیون تن است.از سوی دیگر، انتظار می‌رود سیاست‌ها و قوانین حاکم بر صنعت فولاد با وضعیت پیشرفت فناوری حاکم بر این صنعت سازگاری داشته باشد.
فاصله ۹ میلیون تنی برای تکمیل واحدهای تولید آهن‌اسفنجی
مطالعات انجام شده نشان می‌دهد اکنون ظرفیت تولید آهن اسفنجی در کشور ۲۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تن است. همچنین ۱۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تن طرح‌های در دست اجرای قابل تحقق وجود دارد که مجموع آنها به ۴۳ میلیون تن می‌رسد و تا دستیابی به رقم هدفگذاری شده (۵۲ میلیون تن) فاصله ۹ میلیون تنی وجود دارد.
۳۲ میلیون تن ظرفیت واحدهای گندله‌سازی
اکنون مجموع واحدهای تولیدی کشور که گندله‌سازی دارند به ظرفیت ۳۲ میلیون تن دست یافته‌اند.ظرفیت طرح‌های در دست اجرای قابل تحقق نیز ۴۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تن است و در مجموع ۷۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تن را فراهم می‌کند که اختلاف آن با هدف تعیین شده در این قسمت (۸۰ میلیون تن) افزون‌بر ۵میلیون تن است.به گزارش ایرنا، گندله یعنی گلوله‌های تولید شده از سنگ‌آهن و سایر مواد افزودنی که نخست خام و سپس سخت یا پخته می‌شود و برای احیا به روش سنتی تولید آهن در کوره بلند یا روش‌های متعدد احیای مستقیم به کار می‌رود.گندله ماده اولیه برای تولید آهن خام است و باید در کوره‌های احیا ویژگی مکانیکی، شیمیایی و حرارتی مطلوبی داشته باشد.

کمبود ۱۶ میلیون تنی کنسانتره سنگ‌آهن
نگاهی به جدول‌های منتشر شده شرکت مهندسی مشاور طرح جامع فولاد نشان می‌دهد اکنون ظرفیت کنسانتره سنگ‌آهن کشور ۴۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تن است که با احتساب ۲۶ میلیون تن ظرفیت طرح‌های در دست اجرای قابل تحقق، در مجموع ظرفیت به بیش از ۷۰ میلیون تن می‌رسد. این میزان با هدف ۸۶ میلیون تنی پیش‌بینی شده در این قسمت، کمبود ۱۶ میلیون تنی دارد. جمهوری اسلامی ایران اکنون چهاردهمین فولادساز جهان به شمار می‌رود که در چارچوب سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ دستیابی به جایگاه هفتم جهانی را هدفگذاری کرده است.

خدمات شرکت بادیز :

ساخت اسکلت فلزی

ساخت سوله

ساخت پل عابر پیاده

 

منبع : شرکت ملی فولاد ایران

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × چهار =