کارخانه آهن

مشعل کارخانه آهن اسفنجی میانه به زودی روشن می‌شود

کرباسیان

مشعل کارخانه آهن اسفنجی میانه به زودی روشن می‌شود

رییس هیأت عامل ایمیدرو گفت: تا پایان خرداد، واحد آهن اسفنجی فولاد شادگان به تولید محصول می‌رسد و پس از آن نیز مشعل کارخانه آهن اسفنجی فولاد میانه هم روشن می‌شود.

به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از روابط‌عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، مهدی کرباسیان در جلسه ارایه جدید‌ترین ویرایش طرح جامع فولاد ایران ضمن بیان این مطلب گفت: با تلاش‌ها و پیگیری‌های انجام شده، 7 طرح فولاد استانی به تدریج وارد مرحله بهره‌برداری می‌شوند و تا پایان خرداد، علاوه بر شادگان، مشعل‌های واحد آهن اسفنجی طرح میانه نیز روشن می‌شود.

وی ادامه‌داد: در زنجیره تولید طی سال‌های گذشته با مشکل زیادی مواجه بودیم و واردات گندله جزو چالش‌های تولید فولاد بود، اما اکنون با طرح‌هایی که به بهره‌برداری می‌رسند، به سمت توازن تولید پیش می‌رویم.

رییس هیأت عامل ایمیدرو با اشاره به اکتشاف 250 هزار کیلومتر مربعی صورت گرفته در دولت یازدهم، تصریح‌کرد: دولت با این اقدام، کار بزرگی انجام داد که البته نتایج آن زود حاصل نمی‌شود، با این حال، بررسی‌ها نشان می‌دهد که خبرهای خوشی در راه‌ است. به عنوان مثال، در منطقه سنگان که به معادن سنگ‌آهن معروف است، معادن بزرگ روی کشف شده است.

کرباسیان به نتایج اجتماعی طرح‌های توسعه ایمیدرو اشاره و تصریح‌کرد: در شورابه‌های دریاچه نمک خور و بیابانک، که مردم پس از خشکسالی دچار گرفتاری شدند، اکنون با اجرای طرح توسعه در آن، بیش از 700 نفر مشغول کار شده‌اند و تا پایان این دولت، دو طرح جدید در آن منطقه اجرایی می‌شود.

وی ادامه داد: با راه‌اندازی معدن آنتیموان سفیدآبه و واحد نیمه صنعتی آن، مردم منطقه از افزایش امنیت سخن می‌گویند. خوشبختانه با افزایش ذخایر این معدن، قرار است طرح صنعتی فرآوری آنتیموان در این منطقه اجرایی شود.

صدور مجوز توسعه صنعت فولاد کارشناسی‌تر شده است

رییس هیأت عامل ایمیدرو با بیان این‌که در ابتدای دولت یازدهم شرکت ملی فولاد منحل شده بود و با واردات 11 میلیون تنی فولاد مواجه بودیم، گفت: با پیگیری‌های صورت گرفته این شرکت از لیست انحلال خارج شد و تلاش‌ها و سیاست‌گذاری‌هایی که در این صنعت انجام گرفت باعث ارتقای صادرات فولاد شد به‌طوری که سال گذشته، صادرات فولاد به بیش از 6 میلیون تن رسید.

وی ادامه‌داد: امروز بین نهادهای مربوطه نظر مشترک وجود دارد و به صورت عقلایی و کارشناسی به طرح‌های فولادی مجوز داده می‌شود. الان بحث 300 و 500 هزار تن ظرفیت بسیار کم شده و موضوع توجیه اقتصادی مطرح شده است. ایران ظرفیت‌های ارزشمندی دارد که اگر از تجربه‌های جهانی استفاده کنیم، می‌توانیم در این صنعت، هم‌افزایی کنیم.

توانایی اجرای 100 درصدی کارخانه احیای مستقیم

در این جلسه، عبدالمجیدشریفی، مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران با بیان این‌که از سال 93 نسخه پایش طرح جامع فولاد کشور شروع و در سال 94 بازنگری شد، گفت: این نسخه هر سال باید بازنگری شود. صنعت فولاد استراتژیک است و با توجه به افق 1404، باید ظرفیت فولاد را برای تولید 55 هزار تن فراهم شود.

وی ادامه داد: برای این منظور باید ظرفیت‌های تولید آهن اسفنجی، گندله و کنسانتره را به حد موردنیاز برسانیم. اکنون با 30 درصد تولید جهانی (16- 17 میلیون تن از 54 میلیون تن در دنیا) رتبه نخست تولید را در آهن اسفنجی دنیا داریم و از شرکت‌هایی برخوردار هستیم که می‌توانند صفر تا صددرصد کارخانه تولید احیای مستقیم را اجرا کنند.

شریفی با اشاره به میزان سرمایه‌گذاری لازم برای صنعت فولاد افزود: برای تکمیل زنجیره تولید فولاد حدود 9 میلیارد دلار و برای زیربنا‌ها 14 میلیارد دلار نیاز است.

وی ادامه‌داد: طرح‌های اجرایی باید توجیه اقتصادی قوی داشته باشند و به مؤلفه‌هایی نظیر مکان مناسب، اقتصادی بودن ظرفیت‌ها و فناوری مناسب توجه شود.

مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران خاطرنشان‌کرد: سال گذشته میلادی با تولید 18.5 میلیون تن فولاد خام رتبه 14 جهانی را به دست آوردیم که امسال با تولید 20 میلیون تن می‌توانیم به رتبه 13 دست یابیم.

کاهش مجوز فولاد از 174 به 92 میلیون تن

محمد ابکا، مدیرعامل شرکت فولاد تکنیک و مجری پایش طرح جامع فولاد کشور در این جلسه با اشاره به این‌که یکی از چالش‌های این طرح وجود 174 میلیون تن مجوز برای ایجاد ظرفیت تولید فولاد بود، گفت: با تلاش‌های دکتر کرباسیان و سایر معاونت‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت، تعداد مجوز‌ها به 92 میلیون تن کاهش یافت که کار بزرگی محسوب می‌شود. در حال حاضر، ظرفیت فعلی تولید فولاد خام 29.8 میلیون تن، آهن اسفنجی 24.5 میلیون تن، گندله 32 میلیون تن و کنسانتره سنگ‌آهن 34.3 میلیون تن است.

 

وی ادامه داد: اکنون 22.5 میلیون تن فولاد خام، 18.5 میلیون تن آهن اسفنجی، 42.6 میلیون تن گندله و 26 میلیون تن کنسانتره به صورت طرح در دست اجرا در کشور وجود دارد که با توجه به افق 1404 برای 55 میلیون تن فولاد، به ترتیب 3، 9، 5 و 16 میلیون تن ظرفیت در زنجیره کمبود داریم.

خدمات شرکت بادیز :

ساخت اسکلت فلزی

ساخت سوله

ساخت پل عابر پیاده

منبع مناقصات ایران

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + 16 =