قیمت فولاد

قیمت فولاد

گاهی به بازارهای جهانی نشان می‌دهد قیمت فولاد به آرامی به سمت کاهش نرخ گام بر‌می‌دارد، ولی هنوز هم شواهدی از بهبود مجدد بازار در دسترس است که می‌تواند سیگنالی حمایتی از این بازار تلقی شود. در گزارش‌های مرکز خدمات فولاد به ابعاد مختلف این روند قیمتی پرداخته شده است.

رشد موقتی بیلت در چینبه گزارش metal expert، هفته گذشته قیمت بیلت در چین کمی رشد داشته که به دلیل بهبود روند بازار بود. البته جو کلی بازار هنوز ضعیف است و انتظار می‌رود قیمت‌ها افت داشته باشند. به گزارش «ایفنا» آخرین قیمت بیلت صادراتی ۵ تا ۱۰ دلار رشد داشته و ۴۰۰ تا ۴۱۰ دلار در هر تن فوب ثبت شده است. در بازار داخلی نیز اخیرا قیمت تا ۳ دلار رشد داشته است.در هر حال اغلب فعالان بازار معتقدند رشد قیمت خیلی ماندگار نیست. تجار در ۳۸۰ تا ۳۹۰ دلار پیشنهاد داده‌اند. تقاضای داخلی بد نیست، ولی نمی‌تواند با مازاد عرضه مقابله کند.

رشد بازار میلگرد در چین

بر‌خلاف انتظارات قبلی، میلگرد صادراتی چین هفته گذشته باتوجه به بهبود بازار داخلی رشد داشت. برخی از عرضه‌کننده‌ها قیمت را ۵ تا ۱۰ دلار بالا برده به ۴۴۰ تا ۴۴۵ دلار در هر تن فوب رساندند.کارخانه‌ها قیمت‌ها را بالا نگه داشته‌اند، ولی بازار صادرات راکد است و تقاضا در بازار داخلی وضعیت بهتری دارد. به همین جهت برخی از صادرکننده‌ها دست از پیشنهاد قیمت برداشته‌اند.در بازار داخلی خرید‌ها بالا رفته تا تجار موجودی انبارها را تکمیل کنند از این رو موجودی کارخانه‌ها ۳/ ۱۳ درصد نسبت به هفته قبل و ۴/ ۱۴ درصد در مقایسه با یک ماه قبل پایین آمده و به ۴۵۱/ ۲میلیون تن رسیده است.در هر حال تابستان نزدیک است، از این‌رو تحلیلگران در پیش‌بینی‌های خود محتاطانه عمل می‌کنند.

افت جزئی بازار اسلب سی‌آی‌اس

اسلب صادراتی سی‌آی‌اس یک ماه گذشته کمی افت داشته که به دلیل ضعف بازارهای ورق بوده است. البته اسلب آخرین کالایی بود که از نوسانات بازارهای جهانی فولاد تاثیر گرفت.در این بین اسلب صادراتی سی‌آی‌اس ۱۵ دلار نسبت به اوایل آوریل پایین آمده و ۴۰۵ تا ۴۱۰ دلار در هر تن فوب است. تمایل به خرید بیشتر در ترکیه دیده می‌شود. اخیرا ترکیه اسلب اوکراین را در ۴۲۰ تا ۴۲۵ دلار در هر تن سی‌اف‌آر خریداری کرده است.در جنوب شرق آسیا نیز اسلب سی‌آی‌اس ۱۰ دلار افت داشته و ۴۲۰ تا ۴۲۵ دلار شده است.

تنزل قیمت در بازار میلگرد امارات

هفته گذشته قیمت میلگرد درب انبار در امارات نزولی بود که در نتیجه کاهش قیمت‌های داخلی رخ داد. به گزارش «ایفنا» از طرفی تمایل به خرید میلگرد ترکیه نیز دیده نمی‌شود.امارات استیل اخیرا قیمت میلگرد خود را ۴۵ دلار پایین آورده و به ۴۶۲ دلار در هر تن درب کارخانه رسانده است. میلگرد قطر استیل نیز ۴۷۴ دلار است.تجار اماراتی نیز به دنبال این افت قیمت، میلگرد خود را ۷ تا ۱۱ دلار ارزان تر کردند.با افت قیمت‌های داخلی، دیگر میلگرد ترکیه در امارات مشتری ندارد. اماراتی‌ها می‌توانند میلگرد داخلی را با زمان تحویل کوتاه‌تر خریداری کنند که در وضعیت فعلی نوسان بازار منطقی تر است.

زغال‌سنگ به سقوط ادامه می‌دهد

به گزارش metal expert، زغال‌سنگ استرالیا با منظم شدن روند حمل بار از کوئینزلند و کمبود تقاضا همچنان رو به پایین است. قیمت به زیر ۲۰۰ دلاردر هر تن فوب رسیده است و هفته گذشته تا ۲۵ دلار دیگر افت داشت. ظاهرا افت قیمت‌های بیشتر نیز اجتناب‌ناپذیر است.قیمت فعلی زغال‌سنگ استرالیا به ۱۷۵ تا ۱۸۰ دلار هر تن فوب رسیده است. چین تمایل به خرید نشان نمی‌دهد. عرضه رو به بهبود است و ظاهرا هنوز قیمت به کف نرسیده است.

اجرای ۶۳ درصد از برنامه توقف خطوط تولید فرسوده چین

چین اعلام کرده روند توقف خطوط تولید فرسوده فولاد ادامه دارد، ولی هنوز تاثیر آن بر مازاد عرضه خود را نشان نداده است. از ابتدای سال جاری میلادی این کشور ۷/ ۳۱ میلیون تن در سال از ظرفیت تولید فولاد خود کاسته است که ۴/ ۶۳ درصد از هدف تعطیلی ۵۰ میلیون تنی برای سال جاری را در‌بر‌دارد. احتمالا امسال هم مثل سال ۲۰۱۶ از برنامه اولیه تعطیلی‌ها پیشی خواهند گرفت.سال گذشته دولت چین اعلام کرد ۶۵ میلیون تن در سال از ظرفیت خطوط تولید کاسته یعنی ۲۰ میلیون تن بیشتر از برنامه اولیه. البته کاهش در میزان عرضه مشهود نبوده است. شاید یک دلیل اصلی این باشد که بسیاری از کارخانه‌هایی که تعطیل شدند از مدت‌ها قبل دیگر تولید نداشتند. در واقع ظرفیت تولید فولاد چین قبل از سال ۲۰۱۶ بین ۱/ ۱ تا ۲/ ۱ میلیارد تن در سال بود در حالی که میزان تولید آن کمی بالاتر از ۸۰۰ میلیون تن در سال بوده است.

ادامه نوسان بهای سنگ‌آهن

به گزارش platts با اجتناب خریداران سنگ‌آهن چین از معامله باز هم قیمت این ماده اولیه پایین آمد. آخرین شاخص قیمت موسسه پلاتس که برای سنگ‌آهن خلوص ۶۲درصد استرالیا ۴۰ سنت افت داشته ۵۵/ ۶۰ دلار هر تن خشک سی‌اف‌آر ثبت شد. قیمت قرارداد ژوئن نیز در بورس سنگاپور که ۱/ ۱ دلار افت داشته ۴/ ۶۰ دلار هر تن خشک ثبت شد. ضعف تقاضا بازار را راکد نگه داشته است و خریداران منتظر روشن تر شدن روند بازار هستند.

قراضه در بازار ترکیه ارزان شد

قیمت قراضه وارداتی در ترکیه کمی ارزان شده و قیمت بالای معاملات اوایل هفته قبل دیگر تکرار نشد.قراضه سنگین ۲۰-۸۰ در ۲۷۲ دلاردر هر تن سی‌اف‌آر و قراضه خرد شده در ۲۷۷ دلار معامله شده است. قیمت ۵/ ۱ دلار در هر تن پایین آمد.به این ترتیب، متوسط قیمت قراضه سنگین ۲۰-۸۰ در بازار واردات ترکیه ۲۷۲ دلار هر تن سی‌اف‌آر شده است.در این بین، برخی معتقدند روزهای آتی قراضه سنگین آمریکا تا ۲۸۰ دلار هر تن سی‌اف‌آر خواهد شد. اخیرا بازار داخلی آمریکا رونق داشته از این رو عرضه صادراتی زیادی نداشته است.

خدمات شرکت بادیز :

ساخت اسکلت فلزی

ساخت سوله

ساخت پل عابر پیاده

منبع : شرکت ملی فولاد ایران

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 5 =