عیوب ساخت اسکلت فلزی – پارگی لاملار یا ورقی ۲

عیوب ساخت اسکلت فلزی که دارای عوامل متفاوتی است در صورتی که مورد توجه قرار نگیرد بسیار مشکل ساز خواهد بود. در ادامه به بررسی موارد دیگر اتصال و عیوب پارگی لاملار می‌پردازیم.

طراحی اتصال و عیوب ساخت اسکلت فلزی

پارگی لاملار در اتصال ایجاد می‌شود که باعث تولید کرنش بالا در ضخامت  می شوند، مثلا مفصل های T یا مفاصل گوشه. در اتصالات T یا صلیبی، جوش های اتصال نفوذ کامل به طور خاص حساس خواهند بود. ساختارهای صلیبی که در آن صفحات حساس در جوشکاری نمیتوانند خم شوند، همچنین احتمال خطر پارگی لاملار را به میزان قابل توجهی افزایش خواهند داد.

در اتصال شیاری، چون تنش در جوشکاری از طریق ضخامت ورق عمل نمی کند، خطر پارگی لاملار وجود دارد. چون که اعوجاج زاویه ای می تواند موجب افزایش کرنش در ریشه جوش و یا پنجه شود، پاره شدن ممکن است در اتصال ضخیم رخ دهد که در آن محدودیت خم شدن بالا است. چند نمونه از عمل خوب در طراحی اتصالات جوش در شکل ۴ نشان داده شده است.

 • از آنجا که پاره شدن احتمالا در جوش شیاری نفوذ کامل اتفاق می افتد، اتصالات T، در صورت امکان، از دو جفت جوش گوشه فلزی استفاده شود.
 • جوش‌های دو طرفه کمتر از گوشه‌های یک طرفه بزرگ و جوش متعادل برای کاهش تمرکز تنش بیشتر خطر پارگی را به خصوص در ریشه کاهش می دهد. جوش‌های فلزی یک طرفه بزرگ باید با جوش های فلزی کوچکتر دو طرفه جایگزین شوند.
 • طراحی مجدد پیکربندی اتصال به طوری که مرز همجوشی نسبت به سطح صفحات عمودتر باشد، در کاهش خطر به طور خاص موثر خواهد بود.
 •                                                                                                 شکل 1-توصیه های لازم برای جلوگیری از پارگی لاملار
 • بعد جوش

  پارگی لاملار در بیشتر موارد احتمالا در جوش های بزرگ اتفاق می افتد به طور معمول زمانی که طول پا در جوش گوشه و اتصال T بیشتر از ۲۰ میلی متر است. همانطور که محدودیت در مشکل مشارکت می کند، ورق نازک‌تر کمتر در معرض پاره شدن قرار می‌گیرد، ممکن است در شرایط به محدودیت بالا در ریسک باشد.

  فرایند جوش

  با توجه به اینکه مصالح اصلی و طراحی ، علل اصلی پارگی لاملار هستند، انتخاب فرآیند جوشکاری تنها در مقایسه با ریسک تاثیر کمی دارد. با این حال، فرآیندهای ورودی گرمائی بالاتر که موجب تنشهای کمتر از طریق HAZ بزرگتر و نفوذ جوش عمیقتر می شوند، می تواند سودمند باشد. به عنوان فلز هیدروژن جوش، خطر بروز پاره شدن را افزایش می دهد، هنگام جوشکاری فولادهای حساس، یک فرایند هیدروژن کم باید استفاده شود.

  الکترود مصرفی

  در صورت امکان، انتخاب یک الکترود با مقاومت، اغلب می‌تواند با قرار دادن بیشتر کرنش در فلز جوش، خطر را کاهش دهد. برای جلوگیری از پاره شدن، یک الکترود قطر کوچکتر که می تواند برای تولید طول پایه استفاده شود.

  الکترود هیدروژنی کم باعث کاهش خطر از طریق هیدروژن منتشر شده توسط فلز جوش می شود. مواد الکترود باید مطابق توصیه های تولید کننده خشک شوند.

  پیش گرمایش

  پیش گرمایش یک اثر مفید در کاهش سطح قابل پخش هیدروژن فلز جوش فلزات خواهد داشت. با این حال، لازم به ذکر است که در یک اتصال محدود شده، پیش گرمایش بیش از حد می‌تواند با افزایش سطح محدودیت تولید شده توسط انقباض در سراسر جوش در خنک کننده اثر مضر را افزایش دهد. بنابراین پیش گرمایش باید به منظور کاهش سطح هیدروژن استفاده شود، اما باید آن را اعمال کرد تا مقدار انقباض جوش را افزایش دهد.

  پاس‌های جوش

  پاس‌های جوش سطح ورق حساس با یک فلز جوش کم مقاومت به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گرفته است. همانطور که برای مثال یک جفت T نشان داده شده است (شکل ۵) سطح ورق ممکن است به صورت تو رفته تا لایه پاس از ۱۵ تا ۲۵ میلی متر بیش از هر پنجه جوش گسترده شود و حدود ۵ تا ۱۰ میلی متر ضخامت دارد.

شکل 2-پاس جوش با فلز جوش با مقاومت کم – پسماند کلی سطح در ورق حساس – در

پاس جوش در محل پروژه

 • استانداردهای پذیرش برای عیوب ساخت اسکلت فلزی

  چون پارگی لاملار، نقایص خطی هستند که دارای لبه های تیز هستند، آنها برای جوشکاری که با سطوح کیفیت B، C و D مطابقت دارند، مطابق با الزامات BS EN ISO 5817: 2007 مجاز نیستند.

  تشخیص و اقدامات اصلاحی

  اگر سطوح شکستن، پارگی لاملار را می توان به راحتی با استفاده از بازرسی چشمی، روش نفوذ مایع یا تکنیک های آزمایش ذرات مغناطیسی تشخیص داد. ترک های داخلی نیاز به تکنیک های بازرسی اولتراسونیک دارند، اما ممکن است در تشخیص پارگی لامالار از نوارهای گسسته وجود داشته باشد. جهت گیری پارگی معمولا باعث می شود که آنها توسط رادیوگرافی تشخیص داده شوند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − ده =