طراحی مهندسی سوله و کاربرد BIM در محاسبات سوله - بادیز

طراحی مهندسی سوله و کاربرد BIM در محاسبات سوله

امروز قصد داریم در خصوص طراحی مهندسی سوله و کاربرد BIM در محاسبات سوله صحبت کنیم. مدل سازی اطلاعات ساختمان و یا همان BIM روند تکاملی یک مدل مرکزی در رشته های مختلف مانند :معماری، طراحی سازه و تاسیسات در مقوله ی طراحی سوله می باشد.

در طراحی مهندسی سوله اثر BIM در راستای بروزرسانی واقعی و چندبعدی، ایجاد داده های فراوان از طریق یک چرخه عمر پروژه برای پشتیبانی از ارتباطات (به اشتراک گزاری داده ها )، همکاری بر روی داده های مشترک، شبیه سازی، بهینه سازی، اسناد، مدارک و تحویل پروژه ایجاد و سازماندهی می شود.

امروزه پشتیبانی BIM در بسیار ی از بسته های نرم افزاری طراحی معماری و مهندسی اجرا می شود.

سیستم سازه فلزی سوله پیش ساخته شده

در بسیاری از موارد اکثر ساختمان های صنعتی از اسکلت های فلزی ساخته شده هستند، در برخی از کشورهای دنیا ترکیبی از قطعات فولادی و بتن ساخته شده اند و یا از بتن از پیش ساخته شده اند.

صنعت ساخت سازه های فلزی در اوائل دهه ی 1900 با ایجاد ساختمان های کوچک برای استفاده از سایبان ها، گاراژها و پناهگاه ها برای بشر و تجهیزات به شمار می آید.

در دهه  1960، صنعت ساخت اسکلت فلزی با رونق در ساختمان های صنعتی و کشاورزی، سالن های تفریحی به طور مثال زمین تنیس، مراکز خرید و فروش خودر توسعه یافت.

تولیدکنندگان برای پایین آوردن هزینه ها از مفهوم پیش مهندسی استفاده کردند و زمانی که تصمیم به طراحی و ساخت یک گروه مشخص از ساختمان هایی با عرض ،ارتفاع مشخص می گیرند از این مفهوم پیش مهندسی استفاده می کنند.

در اینجاست که مفهوم طراحی مهندسی سوله رنگ تازه ای به خود می گیرد.

تمامی تولیدکنندگان اصلی سیستم سازه فلزی با استفاده از ابزارهای رایانه ای برای طراحی سفارشی سیستم ساختمان و اجزای ساختمانی ،بر اساس خواسته های مشتری می باشند .

با در نظرگرفتن قوانین ساختمان محلی و ملی، هر سازه فلزی با ابعاد مورد نیاز برای رفع شرایط بارگذاری با مصالح مشخص مهندسی و طراحی می شود.

چندین راه حل نرم افزاری در بازار وجود دارد (تجاری) که در حالت دسته ای ،طراحی با جزئیات کامل را انجام می دهند.

سازه فلزی سوله امروزه بسیارمتفاوت تر از پیش هستند.

ساختمان های فلزی بسیار متنوع هستند که می توانند بسیاری از فرایند های مختلف معماری را در اختیار شما قرار دهند طرح و ظاهری مورد نیاز را برای مدارس ،مراکز خرید،ساختمان های اداری و غیره را فراهم کنید .

طراحی مهندسی سوله و مراحل طراحی مهندسی یکپارچه

ساختمان های فلزی از پیش مهندسی شده تشکیل شده از یک سازه اصلی و یک اعضای ثانویه می باشد. سازه اصلی شامل مقاطع اعضا ثانویه پرلین ها و قاب های استاندارد اسکلت فلزی،بادبند ها و تیرهای فرعی و پی سوله صنعتی است.

اعضای تشکیل دهنده مدل ثانویه شامل دیوارهای انتهایی و جانبی ،سیستم سقف،روکش،جرثقیل ،سایبان ،نیم سوله می باشد.

روند طراحی سوله جاری استفاده از اعضای اصلی با مقاطع متغیر در طول که از ورق‌های فولادی در کارخانه اسکلت فلزی ساخته می‌شود در ارتفاع و ضخامت‌های متفاوت هستند . با این روش دهانه سوله تا 90 متر نیز قابل تصور است.

بهینه سازی در طراحی مهندسی سوله یکی از چالش های همیشگی برای مهندسان می باشد. در گذشته شرکت های ساخت اسکلت فلزی راغب به محاسبه ی بسیاری از متغیرها برای سازه های استاندارد و ایجاد جداولی برای درون یابی جهت یک ساختمان جدید داشتند اما این کار دقت لازم و انعطاف پذیری برای طراحی سوله ایجاد نخواهدکرد.

در این روش طراحی سوله اقتصاذی نخواهد بود. دگرگونی  در متدلوژی طراحی برنامه ریزی ریاضی و الگوریتم های اکتشافی را ارائه می دهد که در یافتن حداقل وزن، با شروع یا بدون طراحی اولیه، با توجه به محدودیت های عملیاتی (حداکثر طول تیر، سرمایه موجود، کنترل های استانداردها طراحی اسکلت فولادی ، آتش و یا طراحی مقاطع سرد نورد شده بسیار سریع و کارآمد هستند.

هر پروژه متفاوت از دیگری است و نیاز به ارزیابی قیمت خاص با ابعاد، بهره وری و انتخاب مشتری دارد.

فرآیند محاسبه قیمت، بر اساس طراحی مهندسی سوله به صورت خودکار، شیوه تکنولوژی BIM را نشان می دهد.

مدل سازه ای با اطلاعات فنی (جزئیات مهندسی) و همچنین اطلاعات تجاری یا اقتصادی (هزینه عناصر) در یک راه حل یکپارچه همراه می‌شود.

رابط کاربری یک راه حل نرم‌افزاری یکپارچه با سطح صلاحیت کاربر سازگار است. مهندسان فروش و یا سازندگان طراحان سوله صنعتی‌ آموزش دیده به راحتی قالب های BIM تولید شده توسط شرکت مهندسی را تولید می کنند که مدل شامل بارگذاری، شرایط تکیه‌گاهی و غیره می سازد را اعمال کرده و به کار می‌گیرند.

با استفاده از این روش بلک باکس، طراح هنوز از موقعیت پیش فروش خود در ایجاد یک سازه بهینه سازی شده، که از آن یک پیشنهاد قیمت تولید می شود پیش می‌رود.

در محاسبات سوله واضح است که مدل ثانویه نیز باید تعریف شود تا تصویر نهایی کامل یک پروژه ارائه گردد.

در چند مورد، سازه اعضای ثانويه تأثير مهمي بر ساختار اوليه دارد، مثلا، موقعیت بادبندها توسط درب ها و پنجره ها محدود مي‌شود، طراحی لاپه و استرات‌ها تحت تأثير نوع ورق و … قرار می‌گیرد.

بدین معنی است که سیستم نرم افزاری پایه نیاز به توانایی‌های مدل سازی کامل، تجسم کل پروژه و ایجاد یک قیمت گذاری درست از مصالح از جمله لوازم جانبی دارد .

امیدوارم با خواندن مطلب طراحی مهندسی سوله و کاربرد BIM در محاسبات سوله اطلاعات جامعی در خصوص طراحی سوله بدست آورده باشید.

براس کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شاپ دراوینگ می توانید به بخش مربوطه مراجعه کنید و همچنین به منظور طراحی و اجرای سوله می توانید به صفحه ساخت اسکلت سوله بروید و یا با مشاورین ما تماس بگیرید.

امتیازات
تاریخ نظردهی
نظر
بادیز برترین سازنده سوله در تهران
امتیاز
51star1star1star1star1star
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
همکاری می کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 9 =