اتصالات سوله

اتصالات سوله

در اجرای و راه اندازی سوله اتصالات سوله از اهمیت بالایی برخوردار است و معمولا از آنها در عملکرد صلب و انتقال نیرو های محوری و برشی، لنگر خمشی در گوشه ها استفاده می شود. منظور از گوشه ها در اینجا محل اتصال تیر به ستون می باشد.

برای ساخت سوله های صنعتی برخی از اتصالات آنها در کارگاه یا کارخانه سازنده سوله مشخص می شود و در هنگام نصب و اجرای سوله به دیگر قطعات متصل می شود.

انواع اتصالات سوله های صنعتی

  • اتصال گوشه
  • اتصال راس سوله
  • اتصال لاپه ها به قاب
  • اتصال بادبندی به قاب سوله

اتصالات لبه بام و تاج جزء اتصالات اصلی در قاب های سوله به حساب می آیند که هر دو از نوع اتصالات خمشی می باشند. در این نوع اتصالات باید به صورت خاص اتثال لبه بام یک خمش بسیار زیاد را متحمل شود.

اتصالات لبه و پیشانی سوله ها، معمولا دچار خمش عکس می گردند و این اصل یکی از مهمترین اصول در طراحی سوله می باشد.

برای جلوگیری از ضرر و زیان و دوباره کاری، می بایست اتصالات مربوط به ساخت و اجرای سوله طراحی شوند تا هر گونه نیاز به تقویت سازه بررسی و به درستی قابل اجرا باشد.

موارد مهم در طراحی اتصالات سوله

  • ساخت تیر عمیق تر
  • گسترش اتصالات بالای فلنج
  • اضافه کردن ردیف پیچ
  • انتخاب یک مقطع ستون قوی تر

خب بریم سراغ دیگر اتصالات سوله! دیگر اتصالات مربوط به سوله مخصوصا سوله های صنعتی مرتبط به اتصالات پای ستون به پی و اتصالات ثانویه مثل پرلین ها و استارات ها به سوله می باشند.

 

دیگر اتصالات سوله مربوط به اتصالات پای ستون به پی و همچنین اتصالات اعضای ثانویه مانند پرلین ها و استارات ها به اعضای اصلی سوله می‌باشد.

یکی دیگر از مهمترین اتصالات در سوله ، اتصال تیر به ستون در یک قاب صنعتی مربوط به اتصال گوشه سوله است. ساخت این نوع اتصالات از اهمیت ویژه ای برخوردارند. دو نوع از متداول ترین اتصالات گوشه ای :

  1. اتصال با ورق انتهایی
  2. اتصال ساهتی

اتصال با ورق انتهایی END PLATE

اتصالات ورق انتهایی به تیر و ستون ورق هایی که در آنها سوراخ تعبیه شده جوش داده می شوند. در هنگام پیاده سازی سوله پیچ هایی که از سوراخ های ورق ها گذشته اند حکم اتصالات را دارند. در این نوع از اتصالات برای افزایش تحمل سازه از ایجاد صلیب بیشتر در محل اتصال استفاده می کنند.

برای اتصالات گوشه و راس سوله از اتصال با ورق انتهایی END PLATE استفاده می شود. در زیر تصویری از اتصال ورق انتهایی مشاهده می کنید.

اتصالات سوله از نوع ورق انتهایی بادیز

اتصالات سوله از نوع ورق انتهایی بادیز

اتصالات ساعتی

یکی دیگر از انواع اتصالات در اتصالات گوشه ای سوله ها اتصال ساعتی است که در آن نیروی برشی و لنگر خمشی در اتصال ظاهر می شود. از آنجایی که وزن لنگرهای خمشی اغلب توسط بالها تحمل می گردد در این نوع اتصال جانها توسط ورق ها به همدیگر وصل می شوند که در آن طراح می بایست از نحوه انتقال مناسب نیرو بر روی سازه اطمینان حاصل کند.

در تصویر زیر نمونه ای از تصویر اتصال ساعتی را مشاهده می کنید.

اتصالات سوله از نوع ساعتی در بادیز

اتصالات سوله از نوع ساعتی در بادیز

امیدوارم از مقاله اتصالات سوله نهایت استفاده را برده باشید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه ساخت و نصب و اجرای سوله دیگر مقالات ما را دنبال فرمایید.

 

امتیازات
تاریخ نظردهی
نظر
سوله سازی در تهران را با بادیز تجربه کنید
امتیاز
51star1star1star1star1star
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
همکاری می کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 5 =