ذوب آهن

آغاز تابستان با مزایده ۵ شرکت و واگذاری سهام ذوب آهن

نخستین مزایده سازمان خصوصی سازی در سال جاری، ۱۲ تیر ماه برگزار می شود و این بار سهام شرکت هایی که به دولت تعلق ندارد، به وکالت این سازمان برای فروش عرضه می شود.
زغال سنگ البرز شرقی، هلیکوپتری ایران، بازرسی کیفیت و استاندارد ایران، ماشین سازی لرستان و گروه صنعتی ایدرو لندرا پنج شرکتی هستند که قرار است سازمان خصوصی سازی به نمایندگی از صاحبان سهام، برای فروش عرضه شوند و در کنار آن ۷۷ تخته فرش نیز به مزایده گذاشته می شود.
به گفته جعفر سبحانی مشاور رئیس سازمان خصوصی سازی، علاقه مندان به خرید سهام این پنج شرکت و یا ۷۷ تخته فرشی که برای فروش گذاشته شده، می توانند تا پایان وقت اداری روز یکشنبه ۱۱ تیر ماه پیشنهادهای قیمتی خود را به این سازمان ارئه کنند و ساعت ۱۲ روز دوشنبه ۱۲ تیر ماه پاکت های خریداران بازگشایی می شود.

ساخت سوله بادیز
وی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا بیان داشت که سهم دولت از این شرکت ها در گذشته واگذار شده بود و اکنون به وکالت از صاحبان سهام به فروش گذاشته شده است.

** شرکت زغالسنگ البرز شرقی
سبحانی اظهار داشت: ۹۵ درصد زغال سنگ البرز شرقی با قیمت پایه ۵۰ میلیارد تومان(۵۰۰ میلیارد و ۹۹۳ میلیون ریال) از جمله این شرکت هاست که ۲۰ درصد مبلغ به صورت نقدی و بقیه در قالب اقساط پنج ساله دریافت می شود.
شرکت زغال سنگ البرز شرقی که سابقه آن به عملیات اکتشافی مناطق معدنی شاهرود در سال ۱۳۴۸ باز می گردد، در سال ۱۳۵۶ با نام شرکت زغال سنگ البرز شرقی ثبت شد.
۹۵ درصد از سهام معادن این شرکت در سال ۹۳ به ذوب آهن اصفهان واگذار شد و پنج درصد باقی مانده نیز طبق قانون، بجای سهام عدالت به صورت سهام ترجیحی به کارگران و کارکنان شرکت تعلق گرفت.

ساخت اسکلت فلزی بادیز

** شرکت هلی کوپتری ایران
به گفته سبحانی، ۳۳٫۵ درصد از سهام شرکت هلی کوپتری ایران نیز به قیمت حدود ۴۶ میلیارد تومان (۴۵۵ میلیارد و ۴۳۳ میلیون ریال) به وکالت از شرکت مهرگان و شرکا از دیگر موارد این مزایده است که ۳۰ درصد آن نقدی دریافت می شود.
شرکت هلیکوپتری ایران پس از انقلاب از ادغام دو شرکت هلندی (هلیکوپتر سرویس) و شرکت انگلیسی (هلیکوپتر ایران) ایجاد شد و به عنوان یک شرکت دولتی وابسته به وزارت دفاع فعال بود که در نهایت به وزارت نفت منتقل شد.
واگذاری این شرکت به بخص خصوصی در سال ۸۶ به تصویب رسید و بخشی از سهام آن به مجموعه گروه اقتصادی مهرگان واگذار شد که اکنون این شرکت قصد واگذاری سهام خود را دارد.

** شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران
مشاور رئیس سازمان خصوصی سازی از شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران به عنوان سومین شرکتی نام برد که قرار است برای آن مزایده ای با قیمت پایه حدود ۱۱ میلیارد تومان ( ۱۰۷ میلیارد و ۱۸۱ میلیون ریال) برگزار شود.
به گفته وی، سهام این شرکت به وکالت از شرکت سرمایه گذاری سبوی قشم واگذار خواهد شد.
این شرکت در سال ۱۳۶۸ با هدف ارائه خدمات فنی، مهندسی، مشاوره ای و تحقیقاتی و برای ارتقاء کیفیت محصولات تولیدی و حمایت از حقوق مصرف کنندگان، تدوین استانداردهای مورد نیاز صنایع و نظارت بر حسن اجرای پروژه ها و حسن ارائه خدمات تاسیس شد.

ساخت پل عابر پیاده بادیز
** عرضه سهام ذوب آهن در فرابورس
دهم تیر ماه نیز سازمان خصوصی سازی قصد دارد ۱۶٫۷۵ درصد از سهام ذوب آهن را در فرابورس عرضه کند که مبلغ کل آن به گفته سبحانی ۴۷۰ میلیارد تومان (چهار هزار و ۷۲۲ میلیارد ریال) ارزش دارد و به نمایندگی از صندوق بازنشستگی فولاد به فروش گذاشته شده است.
طبق اعلام سازمان خصوصی سازی قرار است ۲۰ درصد قیمت این سهام به طور نقدی و بقیه در اقساط سه ساله از خریدار دریافت شود.
نماد معاملاتی ذوب آهن اصفهان در مهر سال ۹۰ در بازار دوم فرابورس درج شد و معاملات آن از بهمن ماه همان سال کلید خورد.
طی سال های گذشته تاکنون در چند نوبت بخشی از سهم دولت در شرکت ذوب آهن در فرابورس عرضه شده و به فروش رفته است.
این شرکت که نخستین و بزرگترین کارخانه تولیدکننده فولاد ساختمانی و ریل در ایران به شمار می رود، در سال ۱۳۴۴ پایه گذاری شد.
اکنون ۵۶ درصد سهام این شرکت در اختیار تامین اجتماعی است و موسسه صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد ۱۶٫۷۴ درصد سهام آن را در اختیار دارد و بقیه سهام آن در اختیار شرکت سرمایه گذاری فرهنگیان، سازمان خصوصی سازی و سایر سهامداران است.

خدمات شرکت بادیز :

ساخت اسکلت فلزی

ساخت سوله

ساخت پل عابر پیاده

منبع : شرکت ملی فولاد ایران

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 2 =